Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος 2017 - 8 Οκτωβρίου 2017

Με αφορμή την Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος, το Γεροσταθοπούλειο Αστεροσκοπείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει την Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2017 μια εκδήλωση για μικρούς και μεγάλους, με επίκεντρο το Διάστημα. Οι εκδηλώσεις θα λάβουν χώρα στον Τομέα Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής του Τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι δραστηριότητες σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν υπό την καθοδήγηση και επίβλεψη του Δρ. Κοσμά Γαζέα (Λέκτορα Αστροφυσικής), με την πολύτιμη συμβολή προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών. Η σειρά των εκδηλώσεων περιελαμβάνει:

• Παρατήρηση του Ήλιου με τηλεσκόπια και ενημέρωση για τα φαινόμενα της φωτόσφαιρας και της χρωμόσφαιρας.
  • Επίδειξη κατασκευής και εκτόξευσης αυτοσχέδιου πυραύλου.
  • Διαστημικά quiz για μικρούς και μεγάλους.
  • Χειροτεχνίες, ζωγραφική και κατασκευές για τους μικρούς μας φίλους.
  • Πληροφορίες σχετικά με την ημερίδα για την Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος 2017 (WSW 2017) στις 8 Οκτωβρίου 2017.